096 053-53-53 Адміністрування замовлень
098 33-55-333 Консультації по товарам  
    email:   shop@grandcarp.com.ua
Leave a review  ↓
 
Nobody has left any reviews.
 
 

Що таке бойл, і як його їдять

  • 13 December 2015 16:51:21
  • Reviews: 0
  • Views: 2259
  • 0
Що таке бойл, і як його їдять (закінчення)

Частина 2
Автор Олег Пєвнєв
м. Харків

Почуття смаку риб сприймається контактними хеморецепторами, які збуджуються при безпосередньому контакті з порівняно вузьким кругом хімічних речовин, наприклад, їжею. У котрий раз можна дивуватися мудрості природи, яка відвела кожній рибі своє місце в екосистемі водойми. Зокрема смакова система навіть близькоспоріднених риб по-різному реагує на одні і ті ж хімічні сполуки. Говорячи простими словами, те, що смачно і привабливо для коропа, зовсім необов'язково смачно і привабливо для таких його близьких родичів, як, наприклад, карась або лящ. Деякі речовини, що чинять на коропа притягаючу дію, можуть в досить сильному ступені відштовхувати цих риб.
Органи смаку у коропа, на відміну від людини, розташовані не лише у роті, а по усьому тілу, включаючи плавники.
Головний же смаковий орган, так званий піднебінний орган, розташований в ротовій порожнині. Саме з його допомогою здійснюється остаточний аналіз заздалегідь "схваленої" для поїдання їжі і приймається остаточне рішення про те, з'їсти її або виплюнути назад у воду.

Смакові приваблюючі речовини можуть бути використані для так званого ближнього приваблювання коропа, і служать для того, щоб змусити його захопити приманку в ротову порожнину.
Робота органів смаку риб вивчена досить добре. В ході численних експериментів, незалежно проведених різними ученими, багаторазово доведений той факт, що риби (зокрема, коропи) розрізняють чотири основні смаки : кислий, гіркий, солодкий, і солоний. Проте існують припущення про те, що смакові відчуття у риб багатіші, ніж у багатьох вищих тварин, і не обмежуються цими чотирма смаками. Риби розрізняють смак великої кількості різних речовин, у тому числі, наприклад, слини людини. Можливо, саме з цим пов'язана древня традиція, поплювати на черв'яка перед закиданням?
Слід розуміти, що у різних риб чутливість смакової системи різна по відношенню до різних речовин. Так, наприклад, короп дуже чутливий до органічних кислот, піскун - до сахарози, а гольян - до солі. Очевидно, це ще один механізм, за допомогою якого природа розводить різні види по різних екологічних нішах, щоб вони могли існувати як би паралельно, не заважаючи один одному і не конкуруючи за один і той же природний корм.
Чутливість органів смаку коропа у багато разів вище, ніж у людини, причому ця чутливість міняється впродовж сезону і залежить від температури води. Крім того, смакова система голодної риби значно чутливіша, ніж ситої.

Изображение
 

Спроби визначити "смакоту" приманок з точки зору коропа, спробувавши їх на смак і приймаючи рішення на основі людського сприйняття смаку, виглядають такими ж смішними і даремними, як і спроби визначити привабливість бойла, понюхавши його.
Дуже часто на адресу короп'ятників, що самостійно виготовляють приманки, можна почути звинувачення в тому, що вони напихають свої бойли великою кількістю речовин, які можуть бути шкідливими для риби і навіть призводити до її смерті. На мій погляд, ці побоювання надзвичайно перебільшені. Природа мудра, і вона зробила все, щоб захистити своє створення від небезпек, що підстерігають їх. Короп також не є виключенням з цього правила. В ході еволюційного розвитку коропа у нього з'явився захисний механізм, що воєдино зв'язує запах їжі, її безпеку для риби і смак. Те, що не смачно - шкідливо. І навпаки, те, що шкідливо - не смачно. Те, що пахне неприємно - не смачно. Це дуже важливий момент. Ефективні приманки мають бути смачними і мати приємний запах з точки зору риби. Тільки забезпечивши ці вимоги, можна створити дійсно добре працюючі приманки, здатні сприйматися рибою як їжа.


Изображение
 

Почуття загальної хімічної рецепції забезпечується спеціальними органами, що мають низьку чутливість і вибірковість. Ці органи реагують на речовини різної хімічної природи і служать для захисту риби від згубних дій на її організм різних шкідливих чинників, пов'язаних зі зміною хімічного складу води.
Важливо розуміти, що чутливість хеморецепторной системи риб в принципі не однакова по відношенню до різних хімічних речовин. Її максимум доводиться на найбільш життєво важливі для кожного конкретного виду риб сполучення.
Хеморецепторная система коропа найсильніше реагує на вільні амінокислоти і деякі інші групи хімічних речовин, наприклад, жирні кислоти.
Слід пам'ятати про те, що для риби носієм молекул стимулятора, що виявляються її органами чуття, є не повітря, а вода. Тому хімічні речовини, виявлювані рибою, в обов'язковому порядку мають бути розчининимі у воді.
Говорячи в термінах, прийнятих у короп'ятників, нюхова система відповідає за далеке і частково ближнє виявлення їжі, а смакова система - за рішення прийняти їжу або відмовитися від неї.
У довготривалому аспекті лову нам також важливо, щоб риба не просто один раз спожила в їжу наш прикорм, а сприйняла його як гідну їжу і продовжувала споживати його, залишаючись як можна довше в підгодованій області, а покинувши зону лову, знову поверталася туди за нашим прикормом.
Тепер, коли ми трохи розібралися з органами чуття коропа, можемо зробити наступний логічний крок до розуміння відмінностей між прикомочними і насадочним бойлами (і між прикормом і насадкою в загальному сенсі).
Прикормочний і насадочний бойли призначені для вирішення принципово різних завдань, найбільш ефективне рішення яких досягається при використанні різних приваблюючих речовин в різних пропорціях і в різних концентраціях. Тому ефективно працюючий насадочний бойл просто не може мати такого ж складу, як найефективніше працюючий прикормочний. В той же час, від обох цих бойлів повинен виходити в чомусь схожий сигнал, що притягає рибу, що робить, і насадочний, і прикормочний бойли елементами єдиної системи. Для цього до їх складу має бути включений як ряд однакових інгредієнтів, так і ряд однакових приваблюючих речовин.


Изображение
 

Завдання прикормочного бойла полягає в тому, щоб максимально довго утримати рибу в зоні лову рибу, приваблену туди харчовим сигналом, що подається компонентами прикорму, або що просто зайшла туди, слідуючи по своєму звичному маршруту. Крім того, використання у складі прикормочної програми якісних прикормочних бойлів здатне змусити коропа знову повертатися в зону лову після того, як він покине її, наївшись і відправившись далі у своїх риб'ячих справах.
Хороший прикормочний бойл має бути насичений, передусім, харчовими приваблювачами, що відповідають за смакові властивості корму. Говорячи простими словами, прикормочний бойл має бути в першу чергу смачним. Тільки в цьому випадку він має шанс на те, щоб сприйматися рибою як їжа і перемогти в конкурентній боротьбі з природною звичною для риби їжею (і кормами, якими користуються одночасно з вами інши рибалки).
В умовах конкуренції прикормуі з кормами інших рибалок або потужною природною харчовою базою водойми поживність прикормочного бойла має дуже велике, а може і вирішальне значення. З одного боку вона має бути досить високою, щоб притягнути увагу риби і перемогти в конкурентній боротьбі, а з іншої - не надмірно високою, щоб уникнути ризику перегодувати рибу, понизивши тим самим інтенсивність клювань. Досягнення компромісу в цьому питанні є одним з головних завдань при створенні рецептів прикормочних бойлів.
Не слід також забувати про те, що прикормочний бойл поїдаєтся рибою (принаймні, ми хочемо цього добитися), його склад має бути таким, щоб він нормально і швидко перетравлювався, не викликаючи у риби проблем з травленням. Тому треба проявляти обережність при виборі концентрації деяких агресивних приваблювачів, що включаються до складу пприкормочних бойлів. Так, наприклад, короп дуже добре реагує на приманки з високим вмістом органічних і жирних кислот які мають досить низький рН. Подібні бойли (як прикормочні, так і насадочні) здатні дуже швидко притягнути до себе увагу риби, яка віддаватиме їм перевагу перед іншими видами корму. В той же час, для нормального протікання процесу травлення в кишківнику коропа має бути нейтральне або злегка лужне середовище, тому він не може довго харчуватися надмірно кислою їжею (з низьким рН). Внаслідок чого ефективність роботи прикормочних програм, побудованих на бойлах з високим вмістом кислот, може нестримно падати, починаючи з кінця другої-початку третьої доби риболовлі (чи змагань). Це лише один з прикладів. Дуже багато високоефективних атрактантів, будучи включеними до складу прикорму в надмірно високій концентрації, можуть втратити свої приваблюючі здібності і швидко перетворитися на репеленти (відлякувачі).
За рахунок того, що прикормочні бойли поїдаються коропом, включаючись в його метаболізм (обмін речовин), з'являється можливість використання в їх складі приваблюючих речовин, що не мають відчутної здатності розчинятися у воді, тоді як включення подібних речовин до складу насадки не має особливого сенсу.
Виходячи із завдань, які покликані виконувати прикормочні бойли, вони повинні містити речовини, що збільшують харчову активність риби і що роблять її енергійнішою, здатною швидше і більше рухатися: стимулятори апетиту, прискорювачі метаболізму, стимулятори рухової активності.
На відміну від прикормочних, насадочні бойли не поїдаються рибою, тому рівень їх поживності не має вирішального значення. Хімічний сигнал, який виділяють у воду, що оточує їх, насадочні бойли, повинен в першу чергу звертати на себе увагу риби, ефективно виділяючись як відносно природного хімічного фону водойми, так і приваблюючих сигналів, поширюваних будь-якими компонентами прикормуі, поміщеному в зону лову.
Для досягнення цього насадочні бойли повинні містити водорозчинні приваблюючі речовини різної хімічної природи з числа тих, що найефективніше виявляються
хеморецепторною системою риби. Зокрема до складу насадочних бойлів повинні входити смакові і запахові приваблювачі, у тому числі так звані инсайтанти (стимулятори схоплювання), а також активатори клювання.
Хімічний сигнал, що виділяється насадкою у воду, що оточує її, має бути не лише привабливішим, але і інтенсивнішим, ніж будь-які інші хімічні сигнали у водоймі (включаючи його природний хімічний фон і сигнали, що виділяються усіма компонентами прикорму, що знаходиться в зоні лову).
Для того, щоб додатково виділити насадку відносно прикорму і в першу чергу звернути на неї увагу риби можна застосувати ще ряд спеціальних прийомів. Зокрема, цьому сприяє точкове прикормлювання за допомогою активно працюючих ПВА стіків, що привертають увагу риби не лише за рахунок атрактивних речовин, що входять до їх складу, але і за рахунок візуального залучення риби частинками, що відділяються від стік міксу, з різною мірою плавучості. Вміст ПВА стіку або пакету довго притваблюватиме рибу лише у тому випадку, якщо частинки відділяються від нього впродовж тривалого часу. Рішення цієї задачі вимагає ретельного підбору складу стік міксу. Стік мікс має бути дуже ретельно збалансований, щоб він відразу не сплив увесь цілком або не спливав великими шматками. Від якісного стік міксу частинки відділяються поступово і достатньо довго.
Виділенню насадки також сприяє її контрастне забарвлення, тому двокольорові насадки, як правило, працюють ефективніше.


ИзображениеИзображение
 

Підвищення плавучості донного насадочного бойла також допомагає виділити насадку, оскільки, чим більше плавучость харчового об'єкту, розміщеного на дні, тим рибі легше всмоктати його в ротову порожнину.
Тепер, коли ми трохи розібралися в тому, за допомогою яких механізмів короп виявляє корм і перевіряє його на придатність в якості їжі, а також з тим, які властивості повинні мати ефективно працюючі прикормочні і насадочні бойли, ми знову можемо повернутися до питання вибору конкретного виду бойлів.
Перше, з чого ми повинні виходити при здійсненні вибору - запах бойла (тобто те, як він пахне з точки зору людини) не має практично ніякого значення. Але важливо, щоб усі компоненти прикормочної програми і основна насадка мали однаковий запах. Для забезпечення цієї умови треба або виготовляти прикорм і насадку самостійно, або вибирати продукти тієї компанії, яка випускає усе необхідне для побудови закінченої прикормочно-насадочної програми: прикормочні і насадочні бойли, бустер, ліквід і діп з тим самим запахом. Бажано також, щоб в програму входили суміш для куль, суміш для спода і стік мікс, склад яких погоджений із складом прикормочних і насадочних бойлів.
За наявності вищепереліченого набору погоджених між собою компонентів вибір конкретної програми значно спрощується. За умови високої якості продуктів можна зупинити вибір на програмі, що складається з продуктів з будь-яким ароматом, і не терзатися муками вибору. Будь-яка комплексна програма, грамотно складена з якісних компонентів, працюватиме на будь-якій водоймі. Більше того, використання комплексної прикормочно-насадочної програми позбавить вас від стомливої необхідності нескінченного перебору насадок. Немає ніяких об'єктивних критеріїв, здатних зробити такий перебір хоч скільки-то осмисленим і усвідомленим, а використання методу "наукового тику", на мій погляд, не є самим захоплюючим зайняттям. Я не стверджую, що треба ловити тільки і виключно на "програмний" бойл, можна, а іноді навіть треба, намагатися використати і інші насадки. Різні насадки можуть містити різний набір приваблювачів (наприклад, різні домінуючі амінокислоти), тому одна з насадок, що містить саме той набір приваблювачій (чи якийсь окремий приваблювач), який затребуваний рибою саме зараз і в цьому місці, може, як говорять короп'ятники, "потрапити у водойму" і приносити більше клювань. Але на "програмний" бойл клювати буде у будь-якому разі, причому значно краще, ніж на більшість інших.
В той же час, слід враховувати, що корми для лову коропа можна розділити на дві великі групи. Першу з низ складають високоатрактивні прикорми, що швидко приваблюють рибу і як правило, мають невисоку поживність. Такі прикорми дуже добре підходять для короткої риболовлі, оскільки здатні принести швидкі клювання. Але ефективність роботи пірикормочних програм, побудованих на компонентах цієї групи, починає досить різко падати, починаючи з кінця другої-початку третьої доби риболовлі. Так відбувається не завжди, а лише за наявності конкуренції між прикормами, якими
на водоймі користується велика кількість рибалок, як між собою, так і з сильною природною кормовою базою водойми. За наявності вибору риба просто вважатиме за краще годуватися поживнішим кормом. Якщо такого вибору немає, риба буде скільки завгодно довгао їсти і низькопоживний корм, за умови, що він буде якісним.
Тому для тривалої риболовлі або спортивних турнірів такі прикорми в чистому вигляді підходять далеко не кращим чином. У довготривалому аспекті набагато кращі результати показують корми з досить високою поживністю і трохи пониженою атрактивністю. Але прикормочні програми, побудовані тільки на поживному і не занадто атрактивном кормі, починають ефективно працювати не відразу. Тому, щоб не втрачати першу добу риболовлі (а тим більше змагань), дуже правильної виглядає ідея комбінування у складі прикормочної програми кормів обох груп. Тобто, в першу добу велику частину прикорму повинні складати корми першої групи. Але корми другої групи також обов'язково мають бути присутніми, хоча і в набагато меншій кількості і складати приблизно третю частину усьогої пприкорму. У другу добу, навпаки - корми другої групи повинні складати основну частину прикормочнної програми, а першої групи - не більше за третину від неї. Починаючи з третьої доби від продуктів першої групи можна відмовитися зовсім, повністю перейшовши на використання у складі прикормуі кормів другої групи.
Цей аспект дуже важливий як при самостійному виготовленні коропового харчування, так і при використанні готових кормів. У другому випадку дуже важливо, щоб виробник давав достатню кількість інформації про свої продукти, на підставі якої можна зрозуміти, до якої групи відноситься конкретний вид корму.

Сподіваюся, що переконав вас відмовитися від спроб, нюхаючи бойли і пробуючи їх на зуб, намагатися передбачити їх ефективність і оцінити якість. Виберіть пару повних лінійок будь-якого якісного коропового харчування від виробника, якому ви довіряєте, і викиньте зі своєї коропової сумки сотні насадок, що копилися там роками. І ваші коропові рибалки стануть набагато захоплюючими і результативними.

Дзвінких волосіней!